Strona główna
Aktualna wystawa

Kwartalnik ArchivoltaCharrette

OSSA

BRYŁA.pl

www.swiatarchitektury.comStrona główna  /  Wydarzenia  /  Archistoria. Opowieść o architekturze

Archistoria. Opowieść o architekturze

Chcesz zobaczyć jak dawna elektrownia w Londynie została zmieniona w nowoczesną galerię? Potrafisz porównać kopuły bazyliki św. Piotra i Tadż Mahal? Chcesz wiedzieć, po co powstał łuk triumfalny w Paryżu, a czemu służy łuk w St. Louis? Czy wiesz co łączy operę w Sydney z Koloseum? ARCHISTORIA to ARCYCIEKAWA opowieść o architekturze. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj!

Jeśli chcą Państwo zobaczyć jak dawna elektrownia w Londynie zmieniła się w nowoczesną galerię, porównać kopułę Bazyliki św. Piotra w Rzymie z kopułą Tadż Mahal, czy dowiedzieć się, co łączy operę w Sydney z Koloseum, powinni Państwo koniecznie sięgnąć po Archistorię Muchomora. Autorka, Magda Jeleńska, przenosi nas w fascynujący świat budowli, odkrywa przed nami formy i materiały pokazując jak mogły być użyte przed tysiącem lat, a jak dzisiaj. Zestawia w zaskakujący sposób budynki z różnych stron świata i z różnych epok rezygnując z chronologicznego porządku. To jedyna taka książka na rynku, którą mogą czytać i oglądać zarówno dzieci jak ich rodzice i dziadkowie. A jest na co patrzeć, bo stroną graficzną zajęły się Agata Dudek i Małgosia Nowak czyli Acapulco Studio – mistrzynie nowoczesnej ilustracji. W Archistorii połączyły wyczucie realizmu i nowoczesność z poczuciem humoru. Proszę zerknąć choćby na Empire State Building czy Willę Tugendhatów!
Magdalena Jeleńska - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Tak pisze o sobie:

Choć moimi ulubionymi przedmiotami na studiach była historia architektury oraz historia budowy miast, ze względu na ciekawy temat rozwoju i zagospodarowania terenów Wilnowa dyplom napisałm z urbanistyki. W Pracowni Projektowania Miejskiego dr inż. arch. prof. PW Marka Budzyńskiego u dr hab. Magdaleny Staniszkis.
To własnie tam usłyszałam słowa, które zrobiły na mnie duże wrażenie i którymi kieruję się dziś w mojej pracy - każdy projekt musi być mądry i piękny. Interesowały mnie też zawsze inne dziedziny sztuki, malarstwa i rzeźby, które towrazyszą architekturze i razem z nią tworzą spójne "dzieło".
Nim w 2006 roku zaczełam pracować jako wolny strzelec pracowałam w biurach architektonicznych Are Stiasny/ Wacławek i Magdalena Staniszkis.
Obecnie zajmuję się kompleksowym projektowaniem wnętrz mieszkalnych jak i biurowych.
W latach 2006-2008 pracowałam jako stały współpracownik w piśmie "Architektura-Murator" gdzie miałam możliwość pisania o współczesnej architekturze oraz relacjonowania przebieg konkursów architektonicznych odbywających się w Polsce.
Staram się przekazywać moje zamiłowanie do architektuty i sztuki czwórce moich dzieci. Zawsze zastanawiałam się jak uświadomić dzieciom ciągłośc historycznych procesów, których wynikiem są również otaczające nas budowle, różniące się na przestrzeni wieków formą, materiałem i funkcją. Stąd powstał pomysł ksążki, aby na bazie tych doświadczeń przedstawić historię architektury.

Acapulco Studio

A tak Acapulco Studio pisze o sobie:

Acapulco Studio to ilustracyjna kolaboracja i studio założone w 2012 roku przez dwie absolwentki wydziału grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych — Małgorzatę Nowak i Agatę Dudek. Specjalizujemy się w ilustracji i projektowaniu książek, ale nie obce jest nam szeroko pojęte projektowanie graficzne. Realizujemy projekty książkowe i wydawnicze, projektujemy plakaty i opakowania a także wzory na tekstylia oraz murale. Współpracujemy z wydawnictwami w kraju i za granicą oraz realizujemy projekty autorskie a także warsztaty.

Muchomor

Muchomor od 16 lat uczy, bawi i rozwija dzieci wydając dla nich książki. Lubimy czytać i naszą pasją chcemy zarazić innych, dlatego staramy się wydawać śliczne i mądre książki. Takie, które sami chętnie bierzemy do ręki i czytamy własnym dzieciom. Pracujemy z najlepszymi autorami, grafikami, ilustratorami, a wiele naszych tytułów zdobyło wspaniałe nagrody (Bologna Ragazzi Award, Złote Jabłko BIB, Książka Roku IBBY, Mądra Książka). Dzięki nam dzieci mogą poznać bajkę Leszka Kołakowskiego „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca”, zobaczyć „Jak zwierzęta śpią” czy trochę pomyśleć przy „Bajkach Filozoficznych”. Filozofia, historia, sztuka, ale też opowiadania z prostym przekazem o tym, że warto być dobrym, szanować innych i cenić piękno świata, to wszystko znajdziecie w naszych książkach!

« powrót
Plebiscyt FTAPaweł Mysiorek
urszula tomczak


Newsletter FTA
Informacje na temat działalności FTA, wpisz poniżej swój adres e-mail. rysuj kreatywnie
Wystawy FTA

Chiński Epizod Fotograficzny
Turecka Anatolia
Po drugiej stronie Globu

Wystawy FTA
realizacja: MDmedia