Strona główna
Aktualna wystawa

Kwartalnik ArchivoltaCharrette

OSSA

BRYŁA.pl

www.swiatarchitektury.comStrona główna  /  Wydarzenia  /  Instytut Współczesnego Miasta

Instytut Współczesnego Miasta

Na Górnym Śląsku - jednym z najbardziej aktywnych terenów i środowisk architektonicznych Polski, powstała cenna inicjatywa - Instytut Współczesnego Miasta, wzorowany na podobnych instytucjach włoskich czy szwajcarskich.
Pierwszą imprezą organizowaną w dniach 12-14 maja br.  przez IWM będzie Katowice – diverCITY FORUM WSPÓŁCZESNEGO MIASTA
PUNKTY WIDZENIA (‘POINTS OF VIEW’) - MIASTO W BUDOWIE
TRANSFORMACJA ŚRÓDMIEŚCIA KATOWIC
W KONTEKŚCIE TWORZĄCEJ SIĘ METROPOLII.
Poniżej zamieszczamy zaproszenie członków założycieli IWM a zainteresowanych programem zapraszamy na strone: www.iwm.org.pl


Szanowni Państwo!

W kontekście zachodzących przemian i zwiększonej dynamiki rozwoju cywilizacyjnego jaki dokonuje się obecnie, konieczne jest krytyczne spojrzenie na dzisiejsze rozwiązywanie problemów miejskich zwłaszcza w aspekcie planowania i szeroko pojętej urbanistyki.

Świadomość złożoności problemów przestrzennych, społecznych, ekologicznych, ekonomicznych i wszelkich zagadnień mających wpływ na jakość życia w miastach, ich kondycję i dalszy rozwój, skłania do twórczej refleksji- podjęcia działań wychodzących naprzeciw potrzebom współczesności.

Szczególnie w Katowicach, stolicy największej polskiej aglomeracji, dostrzegamy konieczność poszukiwania praktycznych odpowiedzi dla przyszłości miasta, odpowiedzi na potrzeby czasu i miejsca, w złożonym urbanistycznym kontekście.

Pragniemy przedstawić Państwu inicjatywę powołania Instytutu Współczesnego Miasta, interdyscyplinarnej organizacji skupiającej przedstawicieli środowisk naukowych, kulturalnych, polityków, ludzi znanych, posiadających bogaty dorobek zawodowy. Członkom założycielom Instytutu szczególnie zależy na otwartym, świadomym i kreatywnym spojrzeniu na wszelkie miejskie aspekty. Chcemy wspierać wszelkie inicjatywy kreujące witalność miasta.
Instytut ma ambicję stać się ośrodkiem współczesnej myśli urbanistycznej nastawionym na poszukiwanie praktycznych metod i skutecznych narzędzi w planowaniu współczesnych miast.
Celem działania będzie wskazywanie rozwiązań dla niezliczonych, miejskich problemów, które stają przed dzisiejszymi i przyszłymi pokoleniami w tworzeniu przestrzeni przyjaznej człowiekowi i adekwatnej dla obecnych i przyszłych cywilizacyjnych funkcji.

Współpraca z podobnymi organizacjami zagranicznymi pozwoli na czerpanie wiedzy i doświadczeń miast, które przechodziły podobne, transformacyjne procesy. Potrzeba praktycznego zastosowania nowych metod i narzędzi dla przekształceń przestrzennych tworzącej się metropolii, pozwoli w sposób autentyczny i skuteczny wskazywać właściwe wzorce i znajdować adekwatne, nowatorskie rozwiązania.

Pierwszym planowanym przedsięwzięciem jest przygotowywane na maj bieżącego roku Forum Miasta Współczesnego- platforma spotkań tych, którzy mają szczególny wpływ na przekształcenia miast: polityków, urbanistów, architektów i inwestorów.Serdecznie zapraszamy!


Z wyrazami szacunku,dr arch. Jan Kubec
arch. Oskar Grąbczewski
arch. Tomasz Konior
Anna Gruca

« powrót
Plebiscyt FTAPaweł Mysiorek
Grupa SzyNy


Newsletter FTA
Informacje na temat działalności FTA, wpisz poniżej swój adres e-mail. rysuj kreatywnie
Wystawy FTA

Chiński Epizod Fotograficzny
Turecka Anatolia
Po drugiej stronie Globu

Wystawy FTA
realizacja: MDmedia