Strona główna
Aktualna wystawa

Kwartalnik ArchivoltaCharrette

OSSA

BRYŁA.pl

www.swiatarchitektury.comStrona główna  /  Wydarzenia  /  2 Kaliskie Forum Architektury

2 Kaliskie Forum Architektury

24 maja w kaliskim Rauszu zgromadziło się grono kilkudziesięciu osób zainteresowanych tematem 2 Kaliskiego Forum Architektury „Kontekst przestrzeni miejskiej”. Po wstępnych powitaniach Prezydenta Kalisza Pana Janusza Pęcherza, architekta Tadeusza Wiekiery ( SARP) , Dr Wiesława Majewicza ( KTOP) jako pierwszy głos zabrał dr inż. arch Jerzy Wypych z Kalisza. Mimo pewnych problemów ze sprzętem, interesująco opowiedział o precyzyjnym – słownikowym znaczeniu sowa kontekst w odniesieniu do miasta – czyli o tkaniu przestrzeni miejskiej wokół rzeki Prosny, meandrującej przez Kalisz. Pan Wypych zwrócił też uwagę na architektoniczne i urbanistyczne problemy Kalisza, wnioskując chociażby o zadecydowanie o dalszych losach budynków Kolegium Jezuickiego w Kaliszu.
W czysto teoretyczne acz fascynujące rozważania przeniósł nas dr inż arch Robert Barełkowski z Poznania na oczach publiczności konstruując znaczenie słowa kontekst. Bogato ilustrowana prezentacja doprowadziła do dwóch stwierdzeń – po pierwsze architekci nagminnie nadużywają słowa kontekst jako panaceum na wszelkie decyzje projektowe; po drugie – pozwoliła określić meta-cechy słowa kontekst takich jak: unikalność, jakość, wielowarstwowość, indukcja i emocje.
Blisko godzinna przerwa pozwoliła uczestnikom na obejrzenie wystawy znakomitego architekta polskiego dr inż. arch Romualda Loeglera „Definiowanie wartości miejsca” oraz na zapoznanie się z bogatą ofertą tegorocznych sponsorów Forum firm: Astor, Elbar, Komandor, Libet , Polyflor, Rigips, Tegola Polonia, Tubądzin, Weber Terranova, Zakład Betoniarski H. Uciechowski.
Socjolog Maciej Kowalewski z Uniwersytetu Szczecińskiego
udowodnił jak dużą rolę w pracy socjologów ma odczytywanie przestrzeni architektonicznej na obszarach objętych badaniami. Posłużył się konkretnym przykładem badań prowadzonych w jednej z dzielnic Szczecina – bogaty materiał zdjęciowy prawidłowo zinterpretowany dobrze wskazał emocje mieszkańców a architektom po raz kolejny udowodnił proste zależności między dobrą ( „ładną”) architekturą o pozytywnym zachowaniem a złą ( brzydką, zaniedbaną ) architekturą i negatywnymi emocjami. Ta prezentacja wzbudziła też ciekawą dyskusję na temat sposobu postrzegania architektury gołym okiem a przez obiektyw, przekłamań lub odzwierciedlenia prawdy – rzeczywistości w opozycji do uzyskanego na fotografii obrazu.
Ostatni wykład poprowadził dr Romuald Loegler – główny gość tegorocznego KFA. Posługując się bogatym materiałem: wizualizacjami, planami, mapami ze swych niezrealizowanych projektów wysnuł dowody do tezy iż czasem dobra wola architekta bywa bezsilna wobec decyzji planistów i inwestorów – zwłaszcza instytucjonalnych – którym brak jest wiedzy i wyobraźni przy wydawaniu decyzji administracyjnych i sądzeniu w konkursach architektonicznych. Stąd też w dyskusji po wykładzie podjęty został wątek edukacji architektów po ukończeniu studiów – korzystaniu z prasy branżowej, studiów podyplomowych, czy udziału w imprezach podobnych KFA. Całą imprezę zakończono kilkugodzinną dyskusją w podziemiach Ratusza w Restauracji Ratuszowa. Mimo nieco słabszej niż w roku ubiegłym frekwencji należy iż rośnie poziom merytoryczny spotkania a organizacja całości przebiega co raz sprawniej. Dziękujemy władzom Kalisza za gościnę, uczestnikom i prelegentom za przybycie oraz oczywiście sponsorom bez udziału których Forum nie odbyło się z takim rozmachem i nie osiągnęlibyśmy dodatkowego celu jakim jest przekazanie części dochodu z FTA na budowę Hospicjum Stacjonarnego w Rożdżałach.

Dziękujemy za zainteresowanie KFA i zapraszamy do Kalisza w przyszłym roku!

Katarzyna Baranowska

 

ZAPROSZENIE

Fundacja Twórców Architektury i architekci kaliscy zapraszają do udziału w 2 Kaliskim Forum Architektury, które odbędzie się 24 maja br. w Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza. Tematem tegorocznego Forum jest„Kontekst przestrzeni miejskiej”. Forum towarzyszyć będzie wystawa arch. Romualda Loeglera Definiowanie wartości miejsca, a wśród prelegentów oprócz Pana Loeglera zobaczymy i usłyszymy architektów Jerzego Wypycha z Kalisza, Roberta Barełkowskiego z Poznania oraz Marka Ostrowskiego ze Szczecina, który wykładał będzie wspólnie z socjologiem Maciejem Kowalewskim. Imprezą towarzyszącą 2 KFA będą mini targi na których prezentować się będą firmy z branż budowlanej i architektonicznej. Także w tym roku, część dochodu z imprezy przekazana zostanie na potrzeby Stacjonarnego Hospicjum w Rożdżałach k. Kalisza. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Kalisza. Patronat medialny: Architektura i Biznes i Archivolta.

Program imprezy:
11.00 wernisaż wystawy Definiowanie wartości miejsca i otwarcie Forum
11.40 – 12. 25 arch. Jerzy Wypych ( Kalisz)
12.30 - 13.25 arch. Robert Barełkowski ( Poznań)
13.30 – 14.30 przerwa na lunch
14.30 – 15.15 arch. Marek Ostrowski i socjolog Maciej Kowalewski ( Szczecin)
15.20 – 15.40 przerwa kawowa
15.45 – 16.45 arch. Romuald Loegler ( Kraków)
16.45 – 17.00 zamknięcie obrad Forum

17.00 – 18.00 koktajl dla zaproszonych gości i sponsorów

Sponsorzy:

Astor, Elbar, Komandor, Libet, Polyflor, Rigips, Tegola Polonia, Tubądzin, Weber Terranova, Z.B. Uciechowski


« powrót
Plebiscyt FTAPaweł Mysiorek
---------...


Newsletter FTA
Informacje na temat działalności FTA, wpisz poniżej swój adres e-mail. rysuj kreatywnie
Wystawy FTA

Chiński Epizod Fotograficzny
Turecka Anatolia
Po drugiej stronie Globu

Wystawy FTA
realizacja: MDmedia